×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024

IMG12074929
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام کرد تمام کاندیداهایی که همچنان بر مواضع سران فتنه پافشاری و از آنها در سخنرانیها و گفتگوها حمایت کرده اند رد صلاحیت شدند.

به گزارش سیرجان خبر به نقل از  مهر، محمدجواد کولیوند صبح یکشنبه در نشست خبری گفت: حال افراد ملاک عمل است ما قصد وقت کشی نداریم و هرکس اعتراض دارد می تواند اقدام کند بررسی های ما براساس عملکرد ۶ ساله اعضای فعلی شورای شهر بوده است.

وی افزود: اینکه می گویند در استان تهران ۴۵ اصلاح طلب ثبت نام کرده و ۴۳ نفر تأیید شده اند باید بگویم درست نیست. تعداد تأییدشدگان زیاد است ما در کشور ۳۰۰ هزار و ۱۶۵ نفر ثبت نام داشتیم که از این تعداد ۸ هزار و ۴۵۰ نفر رد صلاحیت شده و ۵ هزار و ۷۳۰ نفر اعتراض داشتند. در تهران هم ۲۱۰ نفر شکایت کردند که ۸۹ نفر رد شد و ۱۲۱ نفر دوباره تایید شدند.

کولیوند در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بند (د) ماده قانونی انتخابات شوراها موجب اعتراض بسیاری از رد صلاحیت شدگان است گفت: در این بند ابراز وفاداری به قانون اساسی عنوان شده و محققین کاندیداها را براساس آن نیز می سنجند.سخنرانیها تا موضع گیریهای افراد کاندیدا و پایبندی آنها به نظام و قانون اساسی و صلاحیت ها تأثیر دارد. بند (ج) هم موضوع انتزام به اسلام و ولایت فقیه است و التزام عملی باید در عملکرد شخص مشخص باشد شاید شخصی موضع گیری های مختلفی داشته باشد ولی عملکرد فرد باید متناسب با دین اسلام باشد.

وی  تصریح کرد: گفت: افرادی که تا قبل از سخنرانی رهبر معظم انقلاب در ستادهای موسوی و کروبی فعالیت کرده اند و رأی دادند به گفته رهبری عبادت کردند ولی پس از آن اگر همچنان بر مواضع سران فتنه پافشاری کرده و حمایت کرده اند رد صلاحیت می شوند.

به گفته رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها، از تعداد ۳۰۰ هزار ۱۶۵ ثبت نام کننده، ۵۴ هزار و ۲۹ نفر در شهرها و ۲۴۶ هزار و ۱۳۶ نفر در روستاها بوده اند که از این تعداد ۸ هزار و ۴۵۰ نفر رد صلاحیت شدند ولی در دوره قبلی ۲۴۷ هزار نفر ثبت نام کردند و تنها ۱۰ هزار و ۷۴۳ نفر رد صلاحیت شدند. همچنین از تعداد ثبت نام کنندگان این دوره ۹ درصد کارمند، ۵/۳ درصد بازنشسته و ۶ درصد فرهنگی بوده اند. آمارها نشان می دهد ۴ درصد خانم ها شرکت داشته و ۹۶ درصد هم آقایان ثبت نام کردند. براساس مدارک تحصیلی هم می توان گفت: ۲ درصد ثبت نام کنندگان با مدرک دکترا، ۱۴ درصد فوق لیسانس، ۶۰ درصد لیسانس و یک درصد حوزوی بودند.

کولیوند اظهار داشت: تا کنون ۲ هزار شکایت در مورد تبلیغات زودهنگام واصل شده است.

وی اعلام کرد: رد صلاحیت شدگان تا ۱۲ خرداد مهلت دارند اعتراض کنند و ما به سرعت پیگیری می کنیم تا به تبلیغاتشان برسند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در پاسخ به اینکه برخی از ثبت نام کنندگان به دلیل محکومیت و مجرم بودن رد صلاحیت شده اند گفت: براساس قانون محکومین به خیانت، کلاهبرداری، قصب اموال دیگران و قصب اموال عمومی محکوم شده باشند رد صلاحیت می شوند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.