×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024

شاید یکی از مهم‌ترین وجوه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، دیر واضح شدن نهایی فضای انتخابات است. چه بسیار نام‌هایی که مطرح شدند ولی به مرور از صحنه خارج شدند، چه بسیار ائتلاف‌هایی که مطرح شدند و فروپاشیدند و چه انصراف و ائتلاف و تغییرهایی که ممکن است در راه باشد.

به گزارش “سیرجان خبر” به نقل از تابناک n00219988-bمحمدرضا صادق، معاون تبلیغات ستاد هاشمی خبر داده است که ‫امروز پس از جلسه آیت الله هاشمی با مسئولین ستادهای انتخاباتی، همه ستادها تعطیل و پایان کار آقای جهانگیری نیز اعلام شده و ‫ستادها به کاندیدای دیگری هم انتقال نیافته است.

این خبر در حالی به معنای تعطیلی رسمی ستادهای هاشمی است که صادق زیباکلام ضمن بیان پیش بینی خود از واکنش هاشمی رفسنجانی به نتیجه اعلام شده از سوی شورای نگهبان گفته: آقای هاشمی هیچ واکنشی نشان نخواهند داد و از امروز به دنبال ادای نذر خود می روند. ایشان حقیقتا نذر کرده بودند که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت نشوند؛ این را من براساس اخبار موثق می گویم.

ادامه فعالیت ستاد حامیان مشایی، خبری است که از سوی سخنگوی ستاد زنده باد بهار به همراه برنامه های آتی این ستاد اعلام شده است. وحید شاکری، ضمن تاکید بر تداوم فعالیت این ستاد گفت: ستاد مردمی زنده باد بهار، به فعالیت خود ادامه داده و برای انتخابات شوراها نیز اقدام به ارائه لیست خواهد کرد. شاکری همچنین در واکنش به اعلام نظر شورای نگهبان مبنی بر عدم احراز صلاحیت مشایی اظهار داشت: این ستاد از کلیه راهکارها و ظرفیت های قانونی، جهت تائید صلاحیت آقای مشایی بهره خواهد برد.

این انتظار تغییر احتمالی که به مرور کمرنگ خواهد شد در نتیجه نامه‌ها و رایزنی‌هایی است که در حال وقوع است. رئیس جمهور که سفر خود به اردبیل را لغو کرده است، همچنان امید دارد که مشایی تائید صلاحیت شود و همزمان زهرا مصظفوی و علی مطهری در نامه‌هایی به رهبر معظم انقلاب خواستار حکم ایشان در مورد هاشمی رفسنجانی شده‌اند.

علی مطهری در نامه خود به رهبر انقلاب آورده است: مستحضر هستید که با ورود جناب آقای هاشمی به صحنه انتخابات چه شور و شوقی در میان مردم و چه امیدی در دل آنان به اصلاح امور و پیشرفت سریعتر کشور پیدا شد و با رد صلاحیت ایشان طبعا آن شور وشوق وآن امید از بین رفت.

در بین نامزدهای احراز صلاحیت شده نیز، دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص در چابهار گفته است: اگر در گذشته مسائلی چون گرانی و بیکاری و تبعیض قومیتی شایعات دشمن عنوان می‌شد متأسفانه امروز دیگر این مشکلات قابل انکار نیست و مردم ما به خصوص مردم زحمتکش چابهار بشدت با این مشکلات که عمر طولانی نیز دارند دست و پنجه نرم می‌کنند و بهاء سوء مدیریت دولت‌ها را این مردم مظلوم با به زحمت انداخته شدن خود می‌دهند و در دولت من برای رفع این تبعیضات فزاینده و رو به رشد به صورت دقیق و کاربردی برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده و این می‌تواند سرآغازی برای رشد و شکوفایی مردم خونگرم سیستان و بلوچستان و به خصوص مردم چابهار باشد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شده: حل مشکلات اقتصادی مردمی که از گرانی و فقر به ستوه آمده‌اند دیگر با شعار و وعده دادن قابل حل نیست و باید دولت آینده با بهره‌گیری از یک برنامه، مدیریت، توانمندی و دانش لازم بتواند مشکلات پیش رو که با توجه به ظرفیت‌های طبیعی و معادن و همچنین منابع انسانی متخصص موجود در تمام نقاط کشور قابل رفع است، برنامه‌ریزی کند.

هر چند هنوز سرنوشت ائتلاف ۲+۱ مبهم است ولی خاموشی دبیر این ائتلاف، مشروعیت، مقبولیت و کارامدی را مبنای تصمیم این ائتلاف دانسته و گفته: اعضای ائتلاف سه گانه جهت بهره گیری از آخرین ارشادها و توصیه های روحانیت معزز، بزودی با آیات عظام مهدوی کنی و یزدی دیدار خواهند داشت. وی با اشاره به اعلام فهرست نهایی کاندیداهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری و تشکر از شورای نگهبان در خصوص بررسی صلاحیت نامزدها بر اساس قانون، اظهار داشته: با توجه به تائید صلاحیت هر سه کاندیدای این ائتلاف و گزارش جناب آقای مظفر مبنی بر انجام ماموریت های محوله به ستاد ائتلاف، تصمیم نهایی ائتلاف سه گانه در جلسات مشترک اعضای اصلی اتخاذ خواهد شد.

حداد عادل یکی از اعضای این ائتلاف نیز در پاسخ به پرسشی در خصوص فرد مورد نظر ائتلاف برای حضور در انتخابات گفته: در ائتلاف پیشرفت هنوز به فرد واحدی نرسیده‌ایم اما قرار نیست که هر سه نفر با یکدیگر رقابت کنیم. هر سه نفر در صحنه حاضر هستیم اما در نهایت یک نفر را برای انتخابات به مردم معرفی می‌کنیم. یکی از معیارهای اصلی ما در این خصوص نظرسنجی‌هاست که با حضور در برنامه‌های تلویزیونی این نظرسنجی‌ها به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت رد صلاحیت هاشمی نیز گفت: آقای هاشمی به دلیل سالخوردگی رد صلاحیت شده زیرا یکی از معیارهای شورای نگهبان توانایی افراد است. آقای هاشمی قبلاً گفته بود که توان اداره کشور را ندارد و شورای نگهبان نیز نظر هاشمی را تایید کرده است.

لاهوتی از نمایندگان مجلس طرفدار قالیباف مدعی شده است: با توجه به نگاه آقای قالیباف و تشکیلات سامان‌یافته ایشان بنده شانس موفقیت آقای قالیباف در انتخاب را بیش از ۸۵ درصد می‌دانم چرا که آقای قالیباف در هر سمتی که عمل کرده، عملکرد مثبتی داشته است.

شنیده شده است از لنکرانی برای تصدی پست ریاست ستاد جلیلی دعوت شده است که لنکرانی آقای میرکاظمی را برای قبول این مسئولیت پیشنهاد داده است و در حالی که سعید جلیلی نیز برنامه‌های انتخاباتی خود را ادامه می‌دهد، ظاهرا جبهه پایداری نیز دو بار سوگند آیت‌الله مصباح با لفظ بینی و بین‌الله در اصلح دانستن لنکرانی و ناکارآمد دانستن دیگر نور چشم‌های آیت‌الله را به مرور فراموش می‌کند. روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه جلیلی در بین گزینه‌های اصولگرایی احراز صلاحیت شده اصلح است، گفته: تمام تلاش خود را برای حمایت از جلیلی انجام خواهم داد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.