×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Monday, 11 December , 2023

13920314000184_PhotoA

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه هر رأی مردم، رأی به جمهوری اسلامی و اعتماد به ساز و کار انتخابات است، فرمودند: لازمه انتقاد در سخنان انتخاباتی سیاه‌نمایی نیست، نامزدها وعده‌های نشدنی ندهند.

به گزارش سیرجان خبر به نقل از فارس، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع کم‌نظیر و پرشور سوگواران بیست‌ و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی قدس سره الشریف که صبح امروز در حرم مطهر آن حضرت برگزار شد، باور حضرت امام به «خدا، مردم و خود» را زمینه‌ساز پیروزی، تداوم و پیشرفت مقتدرانه انقلاب اسلامی خواندند و با بیان توصیه‌های مهم انتخاباتی خطاب به مردم و نامزدها افزودند: به یاری پروردگار ملت ایران ده روز دیگر حماسه‌ای پرشور می‌آفریند و از آزمون بزرگ ۲۴ خرداد سرافراز و سربلند بیرون می‌آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۴۲ را، مقطع بسیار مهمی در تاریخ ایران خواندند و افزودند: بعد از بازداشت حضرت امام(ره) که پس از سخنرانی ایشان در ۱۳ خرداد ۴۲ روی داد، در ۱۵ خرداد موج عظیمی از حرکت مردمی در تهران، قم و چند شهر دیگر براه افتاد که پیوند مستحکم مردم با روحانیت و مرجعیت را به رخ حکومت طاغوت کشید.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه پیوند مردم با روحانیت ضامن پیشرفت، اوج‌گیری و در نهایت پیروزی نهضت بود، فرمودند: هنگامی که مردم وارد میدان می‌شوند و احساسات و اندیشه آنها پشتوانه یک نهضت قرار می‌گیرد، آن حرکت، ظرفیت ادامه یافتن و پیروز شدن را بدست می‌آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نمایان شدن چهره خشن و بی‌رحم طاغوت در حادثه ۱۵ خرداد سال ۴۲ افزودند: یکی از نکات مهم آن حادثه، سکوت مجامع و نهادهای بین‌المللی مدعی حقوق بشر بود که به هیچ وجه اعتراضی از آنها شنیده نشد.

ایشان تاکید کردند: برغم همه این مسایل، امام خمینی(ره) به تنهایی اما به پشتوانه مردم، چهره یک رهبر آسمانی و معنوی، قاطع و مصمم را از خود به همه مردم و تاریخ نشان داد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سه باور مهم امام راحل(ره) تاکید کردند: باور به خدا، باور به مردم و باور به خود، هر سه به معنی واقعی کلمه در وجود امام و تصمیم امام و همه حرکت‌های ایشان تجلی داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حضرت امام خمینی(ره) با دل خود با مردم سخن گفت و مردم هم با جان خود به او لبیک گفتند و به وسط میدان آمدند و مردانه ایستادند و این نهضت به تدریج به سمت پیروزی رفت و در نهایت هم بدون کمک هیچ کشوری، به پیروزی رسید.

رهبر انقلاب در تشریح سه باور عمیق و سرنوشت ساز امام یعنی باور به خدا، باور به مردم و باور به خود افزودند: امام با همه وجود به پروردگار اعتماد و به تحقق وعده یاری خدا یقین داشت و به همین علت فقط و فقط برای خدا کار و حرکت و اقدام می‌کرد.

ایشان افزودند: امام به ملت نیز عمیقا «اعتماد و اعتقاد» داشت و بر این باور بود که ملت مؤمن، باهوش و شجاع ایران اگر رهبران لایقی داشته باشد مثل خورشید در میدان‌های مختلف خواهد درخشید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: در چشم امام، مردم عزیزترین، و دشمنانِ ملت منفورترین بودند و این باور یکی از علل اساسی ایستادگی و مقابله امام با سلطه‌گرانی بود که با ملت ایران، دشمنی می‌کردند.

رهبر انقلاب در تشریح سومین وی‍ژگی امام یعنی باور به خود و اعتماد به نفس خاطرنشان کردند: امام «ما می توانیم» را در وجود ملت زنده کرد و توانایی‌های ذاتی ملت را در عرصه‌های مختلف به بروز و ظهور رساند.

معظم‌له با اشاره به رفتار شجاعانه امام در مقابل رژیم مستبد پهلوی، دوران انقلاب، دفاع مقدس و مقابله با ستمگران جهانی افزودند: شجاعت، قاطعیت و اعتماد به نفسی که در گفتار و رفتار و تصمیمات امام جاری بود، بتدریج به ملت منتقل شد و این ملت را به الگوی استقامت و بصیرت تبدیل کرد.

رهبر انقلاب افزودند: در پرتو همین اعتماد به نفس و شجاعت بود که امام هیچگاه حتی در آخرین روزهای حیات پربرکتشان، دچار ذره‌ای افسردگی و تردید و وادادگی نشدند؛ بگونه‌ای که بیانیه‌های سال‌های آخر حیات ایشان، از سخنان و مواضع‌شان در سال‌های آغاز نهضت، انقلابی‌تر و قوی‌تر بود.

ایشان با تشریح نتایج باور ملت ایران به شعار اساسی امام خمینی یعنی «ما می توانیم» افزودند: ملت ایران در پرتو «اعتماد به نفس»، امید و توکل به خدا، یأس و نومیدی دوران ستمشاهی را کنار گذاشت و با افتخارآفرینی در عرصه‌های مختلف، خود را به نماد سرافرازی و پیشرفت تبدیل کرد.

رهبر انقلاب نجات ایران از وابستگی شرم‌آور به آمریکا و انگلیس، تبدیل سران فاسد و خائن و شهوتران به حاکمان برآمده از آرای ملت، تبدیل ایران از کشوری عقب‌مانده به کشوری که شتاب پیشرفت علمی آن یازده برابر متوسط جهانی است و دستیابی ایران به پیشرفت‌های تحسین‌برانگیز در عرصه‌های سازندگی، علمی، پزشکی و آموزش عالی را از برکات حرکت عظیمی خواندند که امام راحل عظیم‌الشأن در پرتو باور به خدا، باور به ملت و باور به خود در میان مردم بوجود آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه پیشرفت‌ها و دستاوردهای سه دهه اخیر نباید مایه غرور کاذب شود، خاطرنشان فرمودند: ما اگر خودمان را با ایران دوران طاغوت مقایسه کنیم، این افتخارات به چشم خواهد آمد اما اگر خود را با «ایران اسلامی مطلوب» که جامعه‌ای همراه با عزت، رفاه، اخلاق و ایمان و معنویت است، مقایسه کنیم، قطعا راهی طولانی در پیش داریم.

ایشان تاکید کردند: این راه طولانی اما پرافتخار با همان سه باور امام(ره) قابل پیمودن است و ملت ایران با برخورداری از جوانان مومن و با تمسک به این سه باور، این توانایی را دارد که با سرعت و شتاب لازم به قله رفیع ایران اسلامی مطلوب دست یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه افق پیش روی ملت ایران پر از امید است، افزودند: ملت، نقشه راه را نیز که همان اصول امام است، در اختیار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اصول امام که در سخنرانی‌های منتشرشده و مدون ایشان و وصیت‌نامه ایشان موجود است، همان اصولی است که ملت عقب‌افتاده و وابسته ایران را به ملتی پیشرو و سرافراز و مستقل تبدیل کرد.

ایشان یک نکته را هم متذکر شدند و فرمودند: کسانی که نام امام را بر زبان می‌آورند و به نام ایشان تمسک می‌جویند، باید به اصول و «نقشه راه امام» هم اعتقاد داشته باشند، زیرا حقیقت امام تنها با اصول و مبانی و نقشه راه آن عزیز قابل درک و قابل عمل می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین اصول حضرت امام در زمینه‌های مختلف اصول ایشان در «سیاست داخلی» را اینگونه بیان کردند: تکیه به رای مردم، تامین اتحاد و یکپارچگی ملت، مردمی بودن و غیراشرافی بودن حکمرانان و زمامداران، دلبسته بودن مسئولان به مصالح ملت و کار و تلاش همگانی برای پیشرفت کشور.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اصول امام در «سیاست خارجی» فرمودند: ایستادگی در مقابل سیاست‌های مداخله‌گر و سلطه‌گر، برادری با ملت‌های مسلمان، ارتباط برابر با همه کشورها به جز کشورهایی که تیغ بر روی ملت ایران کشیده‌اند، مبارزه با صهیونیسم، مبارزه برای آزادی فلسطین، و کمک به مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان، اصول امام در سیاست خارجی است.

ایشان به اصول امام در عرصه «فرهنگ» نیز اشاره کردند و افزودند: اصول امام در این بخش عبارتند از: نفی فرهنگ اباحه‌گری غربی، نفی جمود و تحجر، نفی ریاکاری در تمسک به دین، دفاع قاطع از اخلاق و احکام اسلام، و مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص اصول امام در عرصه «اقتصاد» نیز فرمودند: تکیه به اقتصاد ملی و خودکفایی، عدالت اقتصادی در تولید و توزیع، دفاع از طبقات محروم، مقابله با فرهنگ سرمایه‌داری، احترام به مالکیت و سرمایه و کار، هضم نشدن در اقتصاد جهانی و استقلال در اقتصاد ملی، اصول اقتصادی امام است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: توقع همیشگی امام از مسئولان این بود که با اقتدار و مدیریت و با اداره عاقلانه و مدبرانه کشور، این اصول را اجرایی کنند و به پیش ببرند.

ایشان با تاکید بر اینکه این اصول نقشه راه امام بزرگوار است، خاطرنشان کردند: ملت ایران با ایمان راسخ به توانایی‌ها و استعدادهای خود و با همت جوانان و استفاده از نقشه راه امام می‌تواند راه طی شده در ۳۴ سال گذشته را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهد و به الگویی حقیقی و کامل برای ملت‌های مسلمان تبدیل شود.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به انتخابات حساس یازدهمین دوره ریاست جمهوری پرداختند و نکاتی را در این خصوص یادآور شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات را مظهر هر سه باور امام دانستند و افزودند: انتخابات مظهر خداباوری است زیرا بر اساس تکلیف باید در سرنوشت کشور شرکت کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: انتخابات مظهر مردم‌باوری است زیرا در انتخابات، مردم خودشان مسئولان کشور را انتخاب می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: انتخابات مظهر خودباوری نیز می‌باشد زیرا هر رایی که در صندوق انداخته می‌شود، در واقع مشارکت و دخالت در سرنوشت کشور است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهمترین موضوع در انتخابات را، ایجاد حماسه سیاسی و حضور «پرشور و هیجانِ» مردم در پای صندوق‌های رای دانستند و تاکید کردند: هر رایی که مردم به یکی از هشت کاندیدای محترم بدهند، در درجه اول، رای به جمهوری اسلامی و رای اعتماد به ساز و کار انتخابات است.

ایشان خاطرنشان کردند: این رای در درجه دوم، رای به کسی است که هر فردی بر اساس نظر و انتخاب خود، او را برای آینده کشور مفیدتر تشخیص داده است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دشمنان برای تبدیل انتخابات به تهدیدی ضدنظام، گفتند: آنها امیدوارند انتخابات، یا سرد برگزار شود و یا اینکه بعد از انتخابات فتنه‌ای بوجود آید همانگونه که در سال ۸۸ روی داد اما دشمنان در طراحی خود اشتباه می‌کنند زیرا ملت ایران را نشناخته و روز ۹ دی را فراموش کرده‌اند.

ایشان تأکید کردند: به توفیق الهی و بر خلاف خواست و طراحی دشمنان انتخابات ۲۴ خرداد، فرصت بزرگ نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمنان تصور می‌کنند اکثریتی خاموش و مخالف نظام در کشور وجود دارد در حالیکه آنها ۲۲ بهمن را از یاد برده‌اند که در ۳۴ سال گذشته همواره جمعیت عظیمی در دفاع از نظام اسلامی به خیابان‌ها آمده و شعار «مرگ بر آمریکا» سر داده است.

ایشان با تاکید بر اینکه بدخواهان ملت ایران و اتاق‌های فکر آنها، برای سرد کردن فضای انتخابات به تبلیغات دروغین و بی‌انصافانه‌ای همچون مهندسی شدن انتخابات و مشروع و آزاد نبودن آن روی آورده‌اند، خاطرنشان کردند: در کجای دنیا به نامزدهای انتخابات، از چهره‌های معروف گرفته تا افراد گمنام، اجازه داده می‌شود بطور مساوی از رسانه ملی کشور استفاده کنند.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: در آمریکا و کشورهای سرمایه‌داری، اگر نامزدهای انتخابات عضو دو یا سه حزب نباشند و مافیای ثروت و قدرت و شبکه صهیونیست‌ها از آنها حمایت نکنند، به هیچ وجه امکان تبلیغات ندارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قانون را مرجع و حاکم واقعی روند انتخابات در ایران برشمردند و تأکید کردند: در جمهوری اسلامی تنها چیزی که بر روند وارد شدن در عرصه انتخابات حاکم است، قانون است و طبق قانون عده‌ای می‌توانند بیایند و عده‌ای نمی‌توانند؛ ضمن اینکه کسانی که تشخیص صلاحیت می‌دهند نیز طبق قانون مشخص هستند.

ایشان افزودند: دشمن بیرونی با چشم بستن بر این واقعیات، تبلیغات دروغین انجام می‌دهد و متاسفانه برخی «حنجره‌ها و قلم‌های بی‌تقوا» در داخل همان تبلیغات را تکرار می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: ملت ایران به توفیق الهی و با حضور خود و عزم راسخ، به همه این ترفندها، پاسخ قاطع و کوبنده خواهد داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از بیانات‌شان درباره انتخابات خطاب به نامزدهای انتخاباتی، چند توصیه مهم بیان کردند.

ایشان تأکید کردند: نامزدهای محترم از هر چیزی که می‌خواهند انتقاد کنند، اما متوجه باشند معنای انتقاد بی‌انصافی، منفی‌بافی و سیاه‌نمایی نیست بلکه جوهره انتقاد به معنای عزم و نیت و تلاش برای حل مشکلات و پیمودن راهی پرافتخار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر چه رسانه‌های بیگانه با غیض و غرض‌ورزی سعی می‌کنند این سخنان من را به برخی نامزدها منتسب کنند اما این حرف‌ها متوجه نامزد یا نامزدهای خاصی نیست بلکه متوجه همه نامزدهاست.

ایشان افزودند: لازمه انتقاد، انکار جهات مثبت نیست بنابراین کسانی که می‌خواهند اعتماد مردم را به خود جلب کنند، نباید برنامه‌ها و کارهای زیرساختی و برجسته‌ای را که در این دولت و دولت‌های چند دوره گذشته انجام شده و موجبات پیشرفت کشور را فراهم کرده، انکار کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات اقتصادی از جمله گرانی و تورم افزودند: آرزوی ملت و همه ما این است که منتخب ملت در انتخابات ۲۴ خرداد، حلّال مشکلات اقتصادی باشد اما نامزدها در بیان طرح‌های خود برای حل مشکلات اقتصادی، کارهای انجام‌شده را نفی نکنند.

توصیه انتخاباتی دیگر رهبر انقلاب به هشت نامزد، این بود که وعده‌های نشدنی ندهند.

ایشان خطاب به نامزدها افزودند: به گونه‌ای حرف بزنید که اگر خرداد سال آینده نوار حرف‌های امروز شما را پخش کردند، شرمنده نشوید و با بهانه‌گیری گردن این و آن نیندازید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اختیارات رئیس‌جمهور در قانون اساسی را بسیار وسیع و فوق‌العاده دانستند و خاطرنشان کردند: تنها محدودیت رئیس‌جمهور «قانون» است که البته قانون در واقع محدودکننده نیست بلکه هدایت‌کننده و نشان‌دهنده راه صحیح حرکت است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس از نامزدها دعوت کردند ضمن ارائه برنامه‌هایشان، چند قول اساسی به مردم بدهند: قول بدهند با «عقل و درایت» و «پشتکار و ثبات قدم» عمل خواهند کرد. قول بدهند از همه ظرفیت‌های قانون اساسی برای انجام مسئولیت‌های بزرگ ریاست جمهوری استفاده می‌کنند و قول بدهند ضمن مدیریت اوضاع کشور، به مسئله اقتصاد که به میدان چالش تحمیلی بیگانگان تبدیل شده، توجه کافی خواهند کرد.

ایشان قول نامزدهای انتخاباتی به ملت برای پرهیز از حاشیه‌سازی و حاشیه‌پردازی را ضروری برشمردند و افزودند: لازم است به ملت قول بدهید که اگر انتخاب شدید، دست اطرافیان و دوستانتان را باز نخواهید کرد.

رهبر انقلاب قول نامزدها به مردم برای توجه کامل و پاسداری از منافع ملت در مقابل بیگانگان را، از دیگر تعهدات ضروری نامزدها خواندند و افزودند: برخی با تحلیل غلط، می‌گویند برای کاهش عصبانیت دشمن باید به او امتیاز داد اما این کارِ اشتباه، عملاً به معنای ترجیح منافع بیگانگان بر منافع ملت است.

ایشان خاطرنشان کردند: عصبانیت دشمن ناشی از وجود بالنده جمهوری اسلامی و ناشی از زنده بودن راه و یاد و اهداف امام در اذهان ملت است و تنها راه مقابله با آن تلاش بی‌وقفه برای حل مشکلات و «استقلال و اقتدار ملی» است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان بیانات‌شان تأکید کردند: ده روز دیگر، روز امتحان بزرگ ملت ایران است که امیدواریم به فضل پروردگار، ملت با ایجاد حماسه‌ای پربرکت و دارای نتایج درخشان، از این آزمون بزرگ الهی نیز سربلند و سرافراز بیرون‌ آید.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره) در سخنانی واقعه ۱۵ خرداد سال ۴۲ را سرآغاز نهضت امام دانست و گفت: در شروع نهضت شرایط به گونه‌ای بود که هیچ کس اساساً تصور نمی‌کرد انقلابی با رویکردها و جهت‌گیری‌های دینی به دست امام شکل بگیرد و پیروز شود.

وی اتکا و باور حقیقی امام به خدا را اساس حرکت انقلابی حضرت امام توصیف کرد و افزود: امام خمینی(ره) نهضت را در شرایطی آغاز کرد که اعتقاد به دین در شرق و غرب عالم در ضعیف‌ترین حالت خود قرار داشت.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی همچنین با اشاره به انتخابات پیش رو افزود: امیدواریم آحاد جامعه بتوانند این شرایط حساس مسئولیت خود را به خوبی بشناسند و به آن عمل کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.